Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bernský salašnický pes

BSP je více než středně velký, dlouhosrstý, tříbarevný, harmonický a vyrovnaný, původně hlídací, honácký a tažný pes na selských dvorech, dnes rodinný, mnohostranný pracovní pes silného vzhledu.

ObrazekPodle klasifikace FCI patří mezi švýcarské salašnické psy bez pracovní zkoušky. Poměr výšky v kohoutku k délce těla je asi 9:10, spíše podsaditý než dlouhý. Psi mají kohoutkovou výšku 64-70 cm (ideálně 66-68 cm), feny 58-66 cm (ideálně 60-63 cm), s váhou mezi 32 až 50 kg (standard plemene váhu nespecifikuje). Plemeno je snadno rozeznatelné díky tříbarevným znakům (černá, hnědočervené pálení a bílá). Většina těla je černá. Líce, punčochy a skvrna okolo oka má hnědočervené pálení. Hruď, prsty, čumák, špička ocasu a lysina mezi oky mají bílou barvu. Pokud pes sedí, je Obrazeknejnápadnější díky své bílé náprsence. Zbarvení jednotlivých psů se liší jen nepatrně většinou v množství bílé barvy. Oči jsou tmavohnědé. Uši jsou trojúhelníkové, lehce zaoblené, vysoko nasazené. Ocas je bohatě osrstěný, v klidu svěšený, v pohybu vznášející se na úrovni hřbetu, nebo nesený poněkud nad ní. Standard popisuje povahu jako: jistý, pozorný, bdělý a nebojácný v každodenních situacích, dobromyslný a přítulný v chování vůči důvěrně známým osobám, sebejistý a přátelský vůči cizím lidem, středního temperamentu, dobře ovladatelný.

Historie

Plemeno pochází z předalpských oblastí a z části švýcarského středozemí v okolí Bernu. Počátek plemene se datuje od začátku dvacatého století. V roce 1910 bylo na jedné výstavě psů v Burgdorfu předvedeno 107 psů tohoto plemene.

ObrazekUž v roce 1914 řekl o bernském salašnickém psovi velký propagátor švýcarských salašnických psů, profesor dr. A. Heim: "Mám dojem, že dobrý bernský salašnický pes je díky své celkové souměrnosti a nádhernému zbarvení a kresbě asi nejkrásnější pes, který existuje. Jiné rasy jsou zajímavé a krásné pro své zvláštnosti. Bernský salašnický pes je podle mého názoru krásný svou normálností. Žádný pes se podle mého názoru nepřibližuje a nezůstal věrný pratypu 'psa domácího' více, než bernský salašnický pes."